Chorwacja 2007

Plaże i lewa ściana

Nurkowanie na lewej ścianie najwygodniej jest rozpocząć z dużej plaży. W praktyce lewą ścianę tworzy skała znajdująca się po lewej stronie małej plaży - skała ta opada w dół na głębokość około 50m. Równie dobrze można byłoby więc rozpoczynać nurkowanie z małej plaży - ale jest to dosyć uciążliwe ze względu na konieczność dotarcia na miejsce z całym sprzętem (z bazy jest tu znacznie dalej niż na dużą plażę, a przepłynięcie pod wodą z dużej plaży na małą zajmuje tylko kilka minut - więc chyba nie warto). Za pierwszym razem przenieśliśmy cały sprzęt na plażę i dopiero tam ubraliśmy się. Przed kolejnymi nurkowaniami na lewej ścianie ubieraliśmy się już jednak w bazie i tak szliśmy na plażę - było nieporównywalnie wygodniej.

duża plaża - lewa ściana oczywiście po lewej :)mała plaża - lewa ściana to skała z lewej strony plaży

Przy skałkach otaczających dużą plażę nawet bez sprzętu można zapolować na rozgwiazdy, jeżowce czy kraby.

rozgwiazdy i jeżowcekrab

Więcej zdjęć zrobionych przy brzegu >>

Startując z dużej plaży do lewej ściany można dopłynąć po kilku minutach płynąc w lewo. Pierwszym punktem orientacyjnym, który znajduje się pod wodą jest rura (ciekawe czy używana i co jest nią spuszczane do morza?). Dno pomiędzy dużą i małą plażą jest skaliste - tworzy je zresztą ta sama skała którą widać na powierzchni. Skała ta w tym miejscu łagodnie opada w głąb podobno na ok. 25 m. Na końcu tego krótkiego skalistego odcinka znajduje się piaszczyste dno będące przedłużeniem małej plaży. Po kilku machnięciach płetwami widać już początek lewej ściany.

początek lewej ścianygłębiej będzie bardziej kolorowo :)

Pozostałe zdjęcia zrobione przed lewą ścianą >>

Po kilku metrach wgłąb znowu bardzo kolorowo. Lewa ściana jest chyba ładniejsza od prawej. Na pewno gorgonie są bardziej wyrośnięte i jest ich znacznie więcej niż na prawej ścianie. Udało nam się również znaleźć żachwy, liliowce i kilka nowych gąbek.

gorgoniażachwagąbka

Pozostałe zdjęcia zrobione na lewej ścianie >>

Ciekawe nurkowanie można zrobić również za lewą ścianą - w kierunku na tzw. "jump wall". Dno jest tam raczej piaszczyste, chociaż od czasu do czasu pojawiają się również skałki. Trudno powiedzieć czy jest to regułą, ale widoczność była tu lepsza niż pomiędzy bazą a lewą ścianą. Dodatkowo, ryby pływały tu ławicami - może nikt ich tam nie płoszył :). Oprócz ryb spotkaliśmy tam również inną zwierzynę: liliowce, ukwiały, szorstniki oraz korala madreporowego.

szorstnikamareleliliowiec

Pozostałe zdjęcia zrobione za lewą ścianą >>

W okolicach lewej ściany nocą udało nam się po raz pierwszy upolować wargacza tynkę, ładnie pozował również szorstnik. Niestety nie mamy zbyt wielu zdjęć z tego nurkowania, bo w trakcie wyczerpały się baterie w lampie błyskowej i nie tylko ...

wargacz tynkaszorstnik

Więcej nocnych zdjęć >>

<< < [1] [2] [3] [4] [5] [6] > >>
spis treści


Główna | Flora&Fauna | Miejsca
Sprzęt foto | Linki
Astronomia
Strony wykonane przy pomocy
CoreEditor Photoshop Elements
Valid HTML 4.01! Valid CSS!